euforion portal

Newsletter
banner
Akcie
 

Zlad! _Michal Vanoucek víťazom prestížnej holandskej jazzovej súťaže

 

Na našom jazzovom nebi máme novú žiarivú hviezdu. Je ňou mladý a nanajvýš talentovaný klavirista Michal Vanoucek. Možno by za normálnych okolností bol jednoducho „ďalším talentovaným hráčom na scéne“ ak by sa mu nepodaril jeden skutočne jedinečný kúsok. Vyhral prestížnu holandskú cenu Deloitte Jazz Award udeľovanú každoročne len tým najlepším z najlepších. 

Zo šiestich semifinalistov sa dostali do finále traja a teda okrem nášho Michala Vanouceka – klavír to boli Gideon van Gelder – klavír a Esra Dalfidan - spev. Finalisti boli doprevádzaní triom Stefana Lievestra (kontrabas) a mali 25 minút na to, aby ukázali, čo v nich v skutočnosti je. Povinná skladba bola "Stella by Starlight" od Victora Younga a s ostatkom svojho vystúpenia si potom mohli finalisti robiť čo sa im zapáčilo.

Michal ako víťaz získal cenu 20.000 Euro a bude hrať 29.augusta v Concertgebouw Amsterdam, v sérii Robeco Jazzcafé Live a na Brusselskom Jazz Marathon 2009. Porota označila Michala za virtuózneho a iskrivého klaviristu s rozpoznateľným klasickým zázemím. Vyzdvihla zakomponovanie slovenských ľudových piesní a motívov do repertoáru a neobvykle štedrá na slová chvály bola aj kritika (denník Volkskrant): "Svojou klavírnou hrou sa pohráva s ušami poslucháča a dáva priestor ostatným muzikantom v triu, pričom dosahuje presne to, čo chce".

Cieľom súťaže je pomôcť talentovaným interpretom pri vstupe na medzinárodnú hudobnú scénu, prostredníctvom finančnej odmeny a vytvorením ďalších podmienok pre rozvoj ich talentu. Ostávajúci dvaja finalisti obdržali odmenu 2.500 Euro.

Porota: Hein van de Geijn - muzikant, producent, docent, Amanda Kuyper - jazz-journalist, Jan Menu - muzikant, producent, Jacobien Tamsma - impresario a Bert Vuijsje – jazz journalist.

Tento rok to bola 7. edícia tejto súťaže a pre vašu plnú informovanosť načim ešte uviesť predošlých víťazov: huslista Oene van Geel (2002), klarinetista/barytónsaxofonista David Kweksilber (2003), saxofonista Joris Roelofs (2004), kontrabasista Stefan Lievestro (2005), huslista Jeffrey Bruinsma (2006) a altsaxofonista Ben van Gelder (2007).

Škoda len, že taký človek ako Mišo Vanoucek ostáva v našich končinách v podstate neznámym aj keď o našich biatlonistoch obsadzujúcich 36. miesto na majstrovstvách sveta musíme vedieť všetci, ale to už naschvál opomínam úroveň hudobného priemyslu v našom štáte, takže možno je aj dobre, že je tomu TAK. 


zdroj>skjazz.sk

Zlad!


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 28 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS