euforion portal

Newsletter
banner
Akcie
 

Porque Tango presents Astor Piazzolla

 

V utorok 26. októbra sa v známej bratislavskej kaviarni Café Scherz na Palisádach uskutoční krst debutového albumu mladého slovenského zoskupenia Porque Tango. Názov Porque Tango znamená v španielčine rovnako otázku „Prečo tango“ ako aj odpoveď „Lebo tango“. Toto teleso zložené z vynikajúcich slovenských hudobníkov sa špecializuje na štýlovo čistú interpretáciu argentínskeho tanga – vášnivej, nostalgickej i noblesnej hudby s charakteristickým rytmom. Krstným otcom CD bude Juraj Kušnierik, ktorému mnohí mladí umelci vďačia za poskytnutý mediálny priestor.

CD nosič Porque Tango presents Astor Piazzolla obsahuje trinásť skladieb výlučne z pera vynikajúceho argentínskeho skladateľa a hudobníka Astora Piazzollu v jeho originálnych úpravách. Nástrojové zloženie typické pre argentínske tango je zároveň základným obsadením Porque Tango: bandoneón – Martin Chovanec, husle - Jozef Ostrolucký, klavír – Ladislav Fančovič a kontrabas - Pavol Kušík. Aby sa zachovala autenticita jednotlivých aranžmánov ako ich nahral sám Astor Piazzolla, boli k spolupráci na tomto CD prizvaní aj hostia: speváčka Janka Dekánková v skladbách Yo Soy María, Oblivion a Che Tango Che, gitarista Michal Matejka v skladbách Libertango, Milonga Del Ángel, La Muerte Del Ángel, Resurrección Del Ángel, Tango Apasionado a Bailongo a saxofonista Miroslav Poprádi v skladbe Tango Apasionado. CD bolo nahrané počas dvoch dní v júli 2010 v Empírovom divadle v Hlohovci akusticky bez použitia overdubbingov. O zvukovú kvalitu sa postaral Rostislav Pavlík, ktorý je zároveň aj producentom a vydavateľom tohto CD nosiča.

Argentínske tango
vo svojej hudobnej i tanečnej podobe symbolizuje vzťah medzi mužom a ženou - sexuálnu vášeň, intimitu, napätie, smútok ale i rešpekt a úctu. Spočiatku sa v rytme tanga prepletalo nohami v tzv. orillas - predmestiach Buenos Aires, v prostredí obývanom prisťahovalcami prichádzajúcimi za prácou do veľkomesta. Postupne sa tango dostávalo z predmestí do centra a v priebehu 20-tych až 40-tych rokov dvadsiateho storočia sa stalo priam masovou záležitosťou presahujúcou veľkomesto i Argentínu. Dnes vábi argentínske tango nielen na uliciach či v tmavých krčmičkách, ale je i neodmysliteľnou súčasťou prestížnych svetových koncertných sál a festivalov.

Porque Tango
vzniklo v roku 2007 v Bratislave. Jeho členmi sú hudobníci so skúsenosťami z rôznych žánrov a so zanietením pre latinskoamerickú hudbu. Porque Tango vystupuje v zložení bandoneón – Martin Chovanec, husle - Jozef Ostrolucký, klavír – Ladislav Fančovič a kontrabas - Pavol Kušík. Počas svojej krátkej existencie Porque Tango účinkovalo na rôznych domácich aj zahraničných podujatiach a festivaloch: v roku 2010 - Popradská hudobná jar, 24 hour Piano v Dolnom Kubíne, Festival Bažant Pohoda v Trenčíne, Kremnické Gagy a i. Súčasťou aktivít telesa je aj účinkovanie na tanečných večeroch, ktoré sa nazývajú Milongy. Porque Tango malo možnosť v tomto roku účinkovať na Milongách v Bratislave, Banskej Štiavnici, vo Viedni, Salzburgu, Linzi či Trieri. Viac sa o jednotlivých podujatiach a hudobníkoch Porque Tango dozviete na webovej stránke http://www.porquetango.sk

 
AUTOR: Katarína Ovseníková


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 27 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS