euforion portal

Newsletter
banner
Akcie
 

Lolloth: Čo si to ten vták píska?

 

Hudba ako spôsob komunikácie ma vždy fascinovala, respektíve melodickosť vyjadrení pocitov. Každý pocit má svoju farbu, podobne ako tón. Je ale farba tónu a pocitu z tej istej palety?

Na prvý aj druhý pohľad to tak vyzerá a možno to tak aj v skutočnosti je. Veď aj väčšina skladateľov sa snaží svojou hudbou zachytiť nejaký pocit, alebo dokonca aj nejakú epiku. Málokedy sa však zámer naozaj podarí a tento úspech je pravdepodobne tajomstvom len tých najväčších majstrov. Nemám na mysli majstrov ako majstrov nástroja, tí väčšinou bývajú mimo. Skôr mám na mysli majstrov výrazu, ktorí dokážu spraviť hudbu aj na hrebeni, ale s takým pocitom, ako keby písali básne. 

Hudbu však ako nástroj komunikácie používa už tisíce rokov niekto iný. Niekto nás predbehol bez toho aby sme sa hlbšie započúvali do jeho hudby. Je to vták!

Určite sa nejeden z vás zamyslel nad tým o čom to tie vtáky vlastne spievajú, čo hovoria. Som si istý, že sa nájdu aj taký zadubenci, ktorí by si nechali do kolena vŕtať, že „ten drobizg len tak škrieka“ ale pravda je na opačnej strane. Rozprávajú, ba dokonca hútoria!! Minule som videl u nás na borovici párik drozdov, alebo niečoho podobného a to vám bola hádka, alebo predohra? Neviem, celkom som to nepochopil, ale malo to všetko. Intonáciu, gradáciu aj dynamiku, sekané tóny aj jazzové úlety. To je ale vták, to je v pr...., pomyslel som si. Odvtedy mi to vŕta hlavou. Nejaký vedec by sa na to mohol namotať a dekódovať jednotlivé pasáže a prelomiť tak tajomstvo vtáčieho jazyka!! Až potom sa podľa mňa dozvieme ako to je s tou hudbou naozaj.... 


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 27 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS