euforion portal

Newsletter
banner
Akcie
 

100 MÚCH

 

Hudobná skupina STO MÚCH vznikla v januári 2005 v Banskej Bystrici. Nositeľom myšlienky STO MÚCH je hudobník a pesničkár Juraj Haško...

Juraj Haško je autorom významnej väčšiny piesní, ktoré sú zaznamenané na doposiaľ vydaných CD.          Hudobná skupina STO MÚCH vznikla v januári 2005 v Banskej Bystrici. Nositeľom myšlienky STO MÚCH je hudobník a pesničkár Juraj Haško. Je autorom významnej väčšiny piesní, ktoré sú zaznamenané na doposiaľ vydaných CD.
STO MÚCH interpretuje autorskú hudbu. Pri tvorbe piesní a ich interpretácii kladie STO MÚCH dôraz na „slovenský spev“ a jeho zrozumiteľnosť, zvukomalebnosť, inštru-mentalitu členov a členky skupiny, neprekračujúcu ich/svoje vlastné možnosti.
Piesne vznikajú v Jurajovej mysli, podobu dostávajú v jeho počítači a následne v skúšobni, kde doposiaľ trávia veľa spoločného času.
Ak náhodou v ich piesňach a interpretáciách zachytíte „podobnosť“ s nejakými inými, už nahratými piesňami, tak je všetko v poriadku. Akurát vtedy „nepočúvate“ konkrétnu pieseň, ale napríklad „hľadáte podobnosť“.
Piesne STO MÚCH sú presne také, ako ich počujete. Sú také, aké významy a prívlastky im dáte Vy sami.

Všeobecne sa hlásime k odkazu „igricov“. Igric(i) boli stredovekí potulní hudobníci pôsobiaci v slovanských oblastiach (igric – igrať = hrať). Igrici pôsobili v službách vládnucej triedy (na šľachtických dvoroch, hradoch), ale najmä medzi pospolitým ľudom (na ľudových zhromaždeniach, jarmokoch, v krčmách). Podľa toho si vyberali repertoár, ktorý vždy interpretovali z pamäti.
Predpokladá sa, že išlo o široký a rozmanitý repertoár od historickej epiky, legiend, balád, tanečných, lyrických, satirických, pijanských piesní až po monodrámy (scénické výjavy so spevmi), pantomímu a podobne.

Koncertný program STO MÚCH je zostavený z piesní, ktoré sú nahraté na zatiaľ dvoch autorských CD:

„Z HRUŠKY DOLE“ (Hevhetia, 2007). Producentsky viedol prípravy a nahratie tohto CD pán Andrej Šeban. Toto CD získalo ocenenie AUREL v akademickom roku 2007 za najlepší album v kategórii alternatívna hudba a pán Andrej Šeban získal v tom istom roku ocenenie AUREL za najlepší producentský výkon za toto CD.

„FŠEHOCHUŤ“ (Hevhetia, 2008). Toto CD producentsky doviedol k poslucháčom pán Juraj Haško v koproducentskej spolupráci s pánom Andrejom Šebanom.
STO MÚCH svoje CD nekrstí a nemá ani krstných otcov. Svoje dve CD „uviedli do života“ koncertom ako takým.

Pieseň STO MÚCH môžete počuj aj na CD „POCTA JAROVI FILIPOVI – Jarove pesničky“. Na tomto CD nanovo nahrali STO MÚCH pieseň „V jedálnom vozni“. Na výberovom CD vydanom pri príležitosti festivalu Pohoda 2008 sa nachádzajú i dve piesne STO MÚCH.
STO MÚCH získali v roku 2007 od Akadémie humoru Európskeho festivalu humoru medzinárodné ocenenie „Zlatý gunár“ za najhumornejší hudobný počin roka.

Pre STO MÚCH vytvorili obrazové diela k piesni „Popálila si si ruku“ Tomáš Moravanský (2008) a Miroslav Páv (2009) k piesni „Trolejbus“.

V súčasnosti (od apríla 2009) koncertuje STO MÚCH ako kvinteto. Tvoria ho Juraj Haško – klávesové nástroje, spev; Marcela Vilhanová - spev, saxofón, akordeón; Martin Novák – gitara; Miroslav Páv – basová gitara; Ján Fiala – bicie nástroje.


Ohodnoťte:
14%

Hodnotené 34 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS